
Специалност “Автоматика и компютърни системи” |
There are no translations available. Специалността “Автоматика и компютърни системи” (АКС) е специалност, която дава възможност на завършилите я да се реализарат в различни отрасли на промишлеността, енергетиката, търговията, административното обслужване, държавната администрация, банките, хардуерни и софтуертни компании, мобилни оператори, комуникациите и др. По време на обучението се изучават общотехнически, специални и избираеми профилиращи дисциплини.Нови перспективи за студентите от ФТТ - Ямбол: видео на ТВ "Диана кабел"
Учебен план на специалност "Автоматика и компютърни системи" за ОКС "Бакалавър" Квалификационна характеристика на специалност "Автоматика и компютърни систем" за ОКС "Бакалавър"
Образователно-квалификационна степен „Бакалавър"; Професионална квалификация "Инженер по автоматика и компютърни системи" Редовно и задочно обучение Редовно обучение – 4 години; Задочно обучение – 4 години
Специалността е акредитирана с решение на НАОА към МС с Протокол №2 от 17.01.2013 г. с оценка 8,17 за срок от 5 години. Завършилите специалността “Автоматика и компютърни системи“ отговаря на потребностите в различни области на стопанството като индустрията, комуникациите, транспорта, леката промишленост, селското стопанство и съответства на динамиката на тяхното развитие. Обучението в областта на компютърните системи цели да даде на студентите знания и качества, необходими за реализацията им като специалисти в постоянно обновяващата се теория и практика на компютърните системи и технологии. При това мултидисциплинарно обучение завършилите инженери успешно съчетават знанията по автоматика и управляваща техника с уменията по програмното и апаратно осигуряване на компютърни и компютъризирани системи.
Бакалавърът инженер по "Автоматика и компютърни системи" на придобива умения да извършва проучвателна, проектантска, конструкторска, технологична, производствена, монтажна, ремонтна, експлоатационна и учебно-преподавателска дейности, свързани със специалността. Мултидисциплинарната подготовка им дава умения по програмиране, по администриране на бази от данни, практическа подготовка за работа в областта на създаване, администриране и поддържане на информационни системи.
Учебният план и програми са разработени съгласно Единните държавни изисквания и дават възможност на завършилите “АКС” да продължат образованието си в по-висока квалификационна степен "Магистър" по различни специалности.
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ОБУЧЕНИЕ В ЧУЖБИНА
Студентите от специалносттите Автоматика и компютърни системи”, "Автоматика, информационна и управляваща техника" и "Електротехника" могат да се включат по програмите на Еразъм за обмен на студенти. Тракийски университет - Стара Загора, притежава Разширена Университетска Харта Еразъм, което позволява студентите от всички специалности да се обучават или да проведат практика в чужбина. Дейностите по обмен на студенти и преподаватели и въвеждане на Европейска система за трансфер на кредити напълно съответстват на заявената Европейска политика на Университета и плана му за стратегическо развитие. За специалностите от Професионално направление "Електротехника, електроника и автоматика" има сключени договори за обмен на студенти с Гърция, Германия, Литва, Словения, Портогалия, Турция, Румъния и Чехия. Предстои сключване на договори с университети в Словакия, Полша и Сърбия. В колективните научноизследователски проекти активно се включват и студенти. Участието на студентите в научните проекти, подпомага не само тяхната пряка дейност в учебния процес, като подготовка на курсови проекти и задачи, но и бъдещата им самостоятелна научноизследователска дейност. Чрез научни изследвания и трансфер на знания в рамките на изследователските проекти се насърчава обучението, мобилността и професионалното развитие на студентите.
|
