
Специалност "Електротехника" |
Специалност "Електротехника"
Професионалното направление 5.2. Електротехника, електроника и автоматика е акредитирано с решение на НАОА към МС с Протокол №2/17.01.2013г. с оценка 8,17 за срок от 5 години.
Специалността „Електротехника” е широкопрофилна специалност, даваща възможност на завършилите я да се реализарат във всички предприятия, в които се произвеждат, експлоатират и поддържат електромеханични устройства, както и в областта на производството, разпределението, потреблението и преобразуването на електрическата енергия.
Продължителността на обучението е четири години за редовна и задочна форма на обучение. Успешно завършилите получават диплома за висше образование, образователно-квалификационна степен „Бакалавър” и професионална квалификация "Електронженер". Учебният план е разработен в съответствие с Единните държавни изисквания.
Бакалавърът със специалност „Електротехника” пролучава:
Завършилите получават добра теоретична и практическа подготовка и могат да се реализират във всички фирми, изискващи висше образование по тази специалност: в областта на енергетиката, производството на електрически машини и апарати, производството и сервиза на битова електротехника, строителството, като специалисти по експлоатацията и поддържането на електротехническото оборудване в машиностроенето, транспорта, селското стопанство, хранително-вкусовата, текстилната, химическата и др. промишленост.
Завършилите Факултет "Техника и технологии" могат да продължат образованието си в образователно-квалификационна степен „Магистър” при условията и реда, определени от държавните изисквания или в Правилника на висшите училища.
Специалистът по „Електротехника” с така предложената квалификация отговаря напълно на потребностите у нас и на европейските изисквания за висши кадри в областта на електротехниката.
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ОБУЧЕНИЕ В ЧУЖБИНА
Студентите от специалносттите Автоматика и компютърни системи”, "Автоматика, информационна и управляваща техника" и "Електротехника" могат да се включат по програмите на Еразъм за обмен на студенти. Тракийски университет - Стара Загора, притежава Разширена Университетска Харта Еразъм, което позволява студентите от всички специалности да се обучават или да проведат практика в чужбина. Дейностите по обмен на студенти и преподаватели и въвеждане на Европейска система за трансфер на кредити напълно съответстват на заявената Европейска политика на Университета и плана му за стратегическо развитие.
За специалностите от Професионално направление "Електротехника, електроника и автоматика" има сключени договори за обмен на студенти с Гърция, Германия, Литва, Словения, Портогалия, Турция, Румъния и Чехия. Предстои сключване на договори с университети в Словакия, Полша и Сърбия.
В колективните научноизследователски проекти активно се включват и студенти. Участието на студентите в научните проекти, подпомага не само тяхната пряка дейност в учебния процес, като подготовка на курсови проекти и задачи, но и бъдещата им самостоятелна научноизследователска дейност. Чрез научни изследвания и трансфер на знания в рамките на изследователските проекти се насърчава обучението, мобилността и професионалното развитие на студентите.
|
