Home За ФТТ - Ямбол

За ФТТ - Ямбол ПДФ Печат Е-мейл

50 годишна традиция в обучението във Факултет "Техника и технологии"

LOGO TEHNICHESKI JPG

Ръководство

Акредитация

Катедри

Специалности

Преподавателски състав

Кратка история на ФТТ—Ямбол

Ръководство на Факултет "Техника и технологии" - Ямбол

Декан на ФТТ - доц.д-р инж.Красимира Георгиева;

Зам.декан по Учебната дейност - доц.д-р инж.Таня Пехливанова;

Зам.декан по Международната, научната и административната дейност -
доц.д-р инж. Златина Казлачева;

Ръководител на ЦПО и следдипломна квалификация - доц.д-р Станчо Станчев;

Секретар на ФТТ  - доц.д-р Маргарита Пехливанова.

Акредитация

Тракийският университет - Стара Загора получи редовна институционална акредитация с решение на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) към Министерския съвет от 13.07.2006 година в изпълнение на Закона за висшето образование. Специалностите на Технически колеж – Ямбол са програмно акредитирани както следва:

Специалностите, по които се провежда обучение са следните:

По направление "Електротехника, електроника и автоматика"

Електротехника

Автоматика, информационна и управляваща техника - ОКС "Магистър";

Автоматика и компютърни системи" - ОКС "Бакалавър".

По направление "Машинно инженерство"

Дизайн, технологии и мениджмънт на модната индустрия;
    Автотранспортна и земеделска техника.

По направление "Хранителни технологии"

Технология на храните - ОКС "Бакалавър"

Безопасност и качество на храните - ОКС "Магистър".

По направление "Енергетика"

Топло и газоснабдяване.

Катедри

Катедра "Машинно инженерство" с ръководител доц.д-р инж. Илия Гинков;

Катедра "Електротехника, електроника и автоматика" с ръководител доц.д-р Веселина Недева;

Катедра "Енергетика" с ръководител доц.д-р Иван Лазаров;

Катедра "Хранителни технологии" с ръководител  доц.д-р Красимира Добрева.

Нагоре

Специалности - повече за специалностите на ФТТ - Ямбол; Учебни планове и квалификационни характеристики

Факултет "Техника и технологии" разполага с учебен корпус, модерно обзаведени зали и лаборатории. Практическото обучение се провежда в база за учебна и производствена практика и в базови предприятия и училища. За студентите има изграден спортен комплекс, закрит плувен басейн, сауна, кафе-клуб, книжарница, столова и две студентски общежития с капацитет над 450 места.

Продължителността на обучението за всички специалности е 4 години за редовно обучение и 4,5 години за задочно обучение. Успешно завършилите придобиват образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "учител"  и професионална квалификация "инженер".  Завършилите могат да продължат във ФТТ за ОКС "магистър" и професионална квалификация "магистър-инженер".

Преподавателски състав

Академичният състав на ФТТ включва 5 професори, 25 доценти, 37 асистенти и 1 преподавател. През учебната 2013/2014 год. се обучават над 750 студенти в редовна и задочна форма на обучение. Обучението се провежда по учебна документация, разработена съобразно Постановления 130 от 21 юни 1999 год. и 162 от 23 юни2002 год., която е утвърдена от Академичния съвет на ТрУ. Специалистите са подготвени да изпълняват, организират и управляват цялата дейност в съответната професионална област. Теоретичната и практическа подготовка по задължителните дисциплини за направленията и специалностите дава възможност да се реализират като специалисти в държавния и частен бизнес:

Кратка история

През 2014 г. се навършват 50 години висше образование в Ямбол.  На добър час и успех на студентите и колектива!

Техническият колеж - Ямбол е наследник на две важни за града учебни заведения - Педагогическата гимназия и Учителския институт. Педагогическата гимназия просъществува няколко години, докато основават през 1964 год. Учителския институт, с предмет на дейност подготовка на учители по практика. Този институт започва своята история с една специалност - "Механизация на селското стопанство", в сградата на Техникума по механизация на селското стопанство. В началото броят на студентите не превишава 60 души, а броят на преподавателите е около десет. Първият директор на Учителския институт е Тодор Ангелов Михайлов.

В началото на 70-те години приемът на студенти нараства, а броят на преподавателите е удвоен. Институтът се премества в сградата на Техникума по хранително-вкусова промишленост. От 1973 год. е самостоятелен Институт за подготовка и повишаване квалификацията на учители по практика. През 1974 год. се открива нова специалност - "Експлоатация на автомобила", а след две години и специалността - "Технология на шивашкото производство". Едновременно с това в института се разкрива и задочно обучение.
В края на 70-те и началото на 80-те години Учителският институт в гр.Ямбол е вече голямо и водещо учебно заведение сред институтите обучаващи учители по практика. В този период института вече разполага с добре подготвен научно-преподавателски състав и подобрена материално-техническа база. Кадрите подготвени в института са подготвени както теоретически, така и практически.

През 1984 год. институтът вече разполага с нова сграда и студентско общежитие, които са построени и с доброволното трудово участие на преподавателите и студентите.

През 1987 год. в Учителския институт се обучават 1030 редовни и 300 задочни студенти по над 10 специалности.

През 1989 година е преустроен като Полувисш институт към ВТУ "Ангел Кънчев" - гр.Русе.

С постановление №374/15.10.1997 год. на Министерски съвет се преобразува в Технически колеж в структурата на Тракийски университет -Стара Загора с предмет на дейност подготовка на технически кадри и учители.

С Постановление №308 / 17.11.2011 г. в  Д.вестник  №93 / 25.11.2011 г. Технически колеж - Ямбол се преобразува във Факултет "Техника и технологии" на Тракийски университет - Стара Загора.

Последно променен на Четвъртък, 13 Март 2014 11:07

КСК 2014-2015